Osoba z orzeczeniem może wykonywać taką pracę, na jaką pozwala jej niepełnosprawność. Nie można ściśle określić i wsadzić do jednego ‘’worka’’, gdzie osoby z niepełnosprawnością mogą pracować, bo rodzaju niepełnosprawności jest wiele jak i jest wiele prac i stanowisk, które wymagają od pracownika różnych kompetencji i umiejętności. 

Czy choroba może wykluczyć z rynku pracy osobę z orzeczeniem?

Ta sama choroba może przynieść zupełne inne ograniczenia, a zarazem możliwości dla każdej z osób. Na przykład osoba ze stwardnieniem rozsianym, które jest na tyle ujarzmione lekami i zatrzymany postęp tej choroby daję możliwość podjęcia prawie każdego zawodu.

Osoba z tą samą chorobą, ale w zaawansowanym stadium nie jest w stanie pracować stacjonarnie, bo fakt poruszania się na wózku daję jej możliwość pracowania tylko w systemie zdalnym. Ten przykład pokazuję, że to samo schorzenie nie oznacza tych samych ograniczeń. 

Stereotypy i fakty na temat pracy osób z orzeczeniem. Dlaczego mierzymy się z tym na co dzień?

Niestety wiele stereotypów należy złamać względem pracy osób z niepełnosprawnością. Najczęściej kojarzymy to jako osoby na wózku, bez nogi, ręki czy też niesprawnego intelektualnie. Okazuję się, że pracownik z niepełnosprawnością wykazuję większą chęć motywacji do pracy i jest bardziej sumienny w wykonywaniu swoich obowiązków pracowniczych.

Zdaję sobie sprawy, jakie jarzmo na nim ciąży wraz z faktem niepełnosprawności przez stereotypy, dlatego próbuję je ‘’złamać’’, dając z siebie wiele, aby pokazać, że ten stereotyp jest mylny.

Na jakie stanowiska są rekrutowane najczęściej osoby z niepełnosprawnością?

Faktem jest to, że pracodawcy ze względu na korzyści finansowe jak i przez wzgląd na te stereotypy poszukuje pracowników z niepełnosprawnością na stanowiska najniższego szczebla, czyli na pracownika ochrony, pracowników porządkowych czy też jako kasjerzy. Jest to bardzo krzywdzące dla osób z niepełnosprawnością i jeszcze potrzeba wiele lat, aby to złamać.

Widać również wzrost świadomości na temat zatrudnienia osób z niepełnosprawnością. Nasza Agencja jest przykładem tego, że osoby niepełnosprawne mogę być specjalistami w swojej dziedzinie. Poczynając, od prezesa wszyscy jesteśmy osobami z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
Jeśli chcesz więcej się o nas dowiedzieć, to kliknij link i przejdź do naszej strony i zakładki ‘’o nas’’.

Typy pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Jakie są sektory, w których mogą pracować?

Osoba niepełnosprawna może pracować w wielu różnych rodzajach pracy, w zależności od miejsca pracy, umiejętności i kwalifikacji. Oto kilka propozycji:

1. Praca biurowa
Osoba niepełnosprawna może pracować jako asystent administracyjny, recepcjonista, specjalista ds. obsługi klienta lub w innych rolach biurowych, które wymagają głównie pracy przy komputerze. W pracy biurowej najczęściej wymagana są takie kompetencje jak obsługa poczty elektronicznej, obsługa urządzeń biurowych, programu Excel, Word, PowerPoint czy też obsługa korespondencji oraz umiejętność właściwego przepływu informacji w firmie. To stanowiska, w których można pracować w trybie zdalnym i stacjonarnym.

2. Handel
Praca w sklepach, marketach lub magazynach może być odpowiednia dla osób niepełnosprawnych, które nie mają ograniczeń fizycznych. Mogą wykonywać obowiązki takie jak pakowanie, obsługa kasy czy organizacja pracy. Na te stanowiska preferowane są osoby sprawne ruchowo, zwinne, najczęściej z lekkim orzeczeniem o niepełnosprawności.

3. Praca zdalna
W trybie home office, którą można wykonywać z komputera. Osoba niepełnosprawna może odnaleźć się w zawodach takich jak copywriter, programista, grafik, redaktor lub inny zawód w tym sektorze. Te zawody nie wymagają sprawności ruchowej. Liczą się umiejętności pisarskie, graficzne, informatyczne. Najczęściej ten typ pracy wybierają osoby, które nie mają możliwości dojazdu do pracy stacjonarnej.

4. Sztuka i rzemiosło
Dla osób z umiejętnościami artystycznymi lub ręcznymi istnieje wiele możliwości pracy jako artysta, projektant, rzeźbiarz, jubiler, florysta czy twórca rękodzieła. Osoba wykonująca rękodzieło musi wykazywać sprawność rąk, bogatą wyobraźnię i kreatywność. Może to być wyszywanie, szydełkowanie, rzeźbienie czy też tworzenie bukietów i innych dzieł z kwiatów. Ten zawód można wykonywać niezależnie od rodzaju i stopnia niepełnosprawności. 

5. Praca społeczna
Osoby niepełnosprawne mogą również angażować się w działalność i pracować w organizacjach non-profit, placówkach, instytucjach zajmujących się edukacją. Mogą pełnić rolę doradców, terapeutów czy asystentów społecznych. Osoba podejmująca taką pracę powinna mieć w sobie wysoką chęć pomagania i dużą dawkę empatii. Często to praca wymagająca dużej cierpliwości, zaangażowania i reagowania w sposób łagodny na różne sytuacje stresujące. To praca, którą można dostosować do schorzenia. Można pracować zdalnie i stacjonarnie, zależnie od uzgodnień z pracodawcą.

6. Konsulting i doradztwo
Jeśli osoba niepełnosprawna posiada specjalistyczną wiedzę lub doświadczenie w danym obszarze, może pracować jako konsultant lub doradca, udostępniając poradę i wsparcie innym przedsiębiorcom lub organizacjom. Doradztwo czy konsulting nie musi zakrawać o temat niepełnosprawności. Może to być dziedzina zupełnie odbiegająca od tego tematu. To zawód niezależny zupełnie od schorzenia.

Rodzaje pracy dla niepełnosprawnych. Gdzie osoby z niepełnosprawnościami mogą znaleźć i podjąć zatrudnienie? Podsumowanie.

Praca dla osoby z niepełnosprawnością może być jej najlepszym sposobem na rehabilitację. Dzięki pracy wzrasta poczucie własnej, czy też biznesowej wartości. Taki pracownik może być świetną alternatywną do przełamania stereotypów w firmie na temat postrzegania osób z niepełnosprawnością. Osoby te nie potrzebują litości.

Potrzebują akceptacji i szansy na pokazanie swoich możliwości na rynku pracy. Mnie samej praca pomaga w poczuciu sprawczości i daję płynność finansową.

Osobom z niepełnosprawnością polecam ‘’pogrzebać’’ w swoich umiejętnościach i talentach i nie bać się je wyłonić na światło dziennie. To czyni nas atrakcyjniejszymi osobami na rynku pracy, a pracodawcom polecam otworzyć się na osoby z niepełnosprawnością i przyjąć je do swojej firmy zapraszając równolegle szanse na różnorodność i możliwość zmiany stereotypów, pamiętając o korzyściach finansowych, jakie to może przynieść.

Aneta Skrzypek
Aneta Skrzypek

Cześć, mam na Imię Aneta Skrzypek. W AOZ pracuję jako Specjalista ds. rekrutacji i promocji.

Oprócz kontaktu z ludźmi w rekrutacji lubię zaszyć się w biurze i co nieco napisać, czym chętnie dzielę się na naszym blogu.

Jestem osobą z niepełnosprawnością wzrokową, straciłam oko w wypadku, więc temat niepełnosprawności jest mi bliski i to jemu poświęcę najwięcej uwagi.