Gdzie przyjmują osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności do pracy? Jakie kroki powinna podjąć, aby znaleźć stabilne zatrudnienie? Gdzie może się udać, aby uzyskać potrzebne informacje na temat pracy z orzeczeniem? W jakich zawodach może pracować osoba z orzeczeniem? Jakie są przywileje pracownika niepełnosprawnego?

Odpowiem na te pytania, ale na początek warto przypomnieć parę istotnych informacji. 

Praca. Co to oznacza?

Praca to nic innego jak włożony wysiłek w zamierzony cel w określonym czasie. W zależności od rodzaju pracy jest to wysiłek umysłowy, fizyczny lub też umysłowy i fizyczny. Pracę w Polsce można wykonywać na podstawie umowy, która określa czas wykonywania pracy, miejsce, stanowisko, wynagrodzenie i inne warunki umowy przyjęte przez pracownika jak i pracodawcę. Najczęściej stosowane umowy to umowy zlecenie i umowa o pracę. Coraz rzadziej, ale nadal można spotkać się z umową o dzieło. Praca z orzeczeniem to nic innego jak praca osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.

Jakie przywileje ma osoba z niepełnosprawnością, gdy przyjmuje się do pracy?

Praca osoby z niepełnosprawnością różni się trochę od zatrudniania osoby pełnosprawnej. Nietrudno się domyślić, że osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności, która poszukuje pracy, ma pewne przywileje, a są to:

#1 Dodatkowa przerwa

Dodatkowa przerwa wynosi 15 minut. To przerwa na odpoczynek lub gimnastykę. Ta przerwa jest oczywiście płatna i nie zależy od stopnia czy symbolu niepełnosprawności.

#2 Dodatkowy urlop 

Pracownicy niepełnosprawni mają prawo do dodatkowego urlopu. Długość tego urlopu zależy od stopnia niepełnosprawności. Najczęściej jest to 10 dni, które jest przyznawane po przepracowanym roku w danym zakładzie.

#3 Ulgi podatkowe 

Osoby niepełnosprawne mogą korzystać z różnych ulg podatkowych. Ulga rehabilitacyjna jest przeznaczona dla osób niepełnosprawnych lub osób mających na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, które ponoszą wydatki na rehabilitację 

#4 Praca chroniona 

Istnieją specjalne miejsca pracy, tzw. zakłady pracy chronionej, które są przeznaczone specjalnie dla osób niepełnosprawnych. Aby stać się zakładem pracy chronionej, trzeba spełnić szereg warunków. Niestety takich zakładów jest coraz mniej na mapie Polski.

#5 Dostosowanie stanowiska pracy 

Pracodawca jest zobowiązany do dostosowania stanowiska pracy. Uwzględniając potrzeby pracownika niepełnosprawnego, co znacznie ułatwia pracę. Można uzyskać dofinansowanie z PFRON-u na doposażenie stanowiska.

Gdzie szukać pracy dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności? 

Osoby niepełnosprawne mają wiele możliwości, jeśli chodzi o szukanie pracy. Można w sposób klasyczny stworzyć swoje CV i roznosić je po galeriach czy też strefach ekonomicznych, jednak jest to bardzo czasochłonne. Aby zaoszczędzić czas, warto skorzystać z wymienionych opcji:

  1. Biura pracy
    Urzędy pracy często mają specjalne programy dla osób niepełnosprawnych i mogą pomóc w znalezieniu odpowiedniej pracy.
  2. Zakłady pracy chronionej
    To są miejsca pracy specjalnie zaprojektowane dla osób niepełnosprawnych. Zwykle oferują one odpowiednie udogodnienia i wsparcie.
  3. Strony internetowe z ogłoszeniami o pracy
    Wiele stron oferuje specjalne sekcje dla osób niepełnosprawnych. Przykładowe strony to pracuj.pl, olx.pl, gumtree.pl, indeed.pl i wiele innych.
  4. Organizacje pośredniczące w zatrudnieniu osób niepełnosprawnych
    Są organizacje, które specjalizują się w pomaganiu osobom niepełnosprawnym w znalezieniu pracy. Przykładowe organizacje to Fundacja Aktywizacja czy Centrum Integracji.
  5. Portale społecznościowe.
    LinkedIn, Facebook i inne podobne platformy mogą być pomocne w sieciowaniu i znalezieniu odpowiednich ofert pracy.

Warto pamiętać, że to są ogólne informacje, zawsze możesz wypróbować swój sposób na poszukiwanie pracy. Praca sama w sobie nie musi być trudna. Jeśli robisz to, co kochasz, to praca może być całkiem przyjemnym i lekkim sposobem na stabilność finansową. Najczęściej szukamy lekkiej pracy ze względu na orzeczenie o niepełnosprawności. Może i uda się taką znaleźć, ale należy pamiętać, że każda praca powinna być wykonywana rzetelnie niezależnie od faktu posiadania orzeczenia.

Jakie zawody może wykonywać pracownik z orzeczeniem?

Osoba z niepełnosprawnością może wykonywać tak naprawdę każdą pracę, jeśli będzie odpowiednia do jego niepełnosprawności i możliwości, jakie niesie z sobą niepełnosprawność. Wyżej wymienione przywileje nie oznaczają, że ta praca będzie lekka i nie przyniesie z sobą wyzwań oraz problemów. Mimo wszystko nie należy się poddawać i szukać tak długo, aż znajdziemy odpowiednią dla siebie pracę. 

Jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością i chciałbyś uzyskać nasze wsparcie w ramach poszukiwania pracy, to kliknij link.

Gdzie osoby z niepełnosprawnością mogą pracować? Podsumowanie. 

Pracę z tytułu orzeczenia o niepełnosprawności można znaleźć tam, gdzie szukają jej osoby całkiem sprawne. Warto przekazać rodzinie i znajomym fakt o poszukiwaniu pracy, a nawet stworzyć swój opis kompetencji, doświadczenie, wymienić dotychczasowe wykształcenie, określić oczekiwania i opublikować go wraz z dołączonym CV na grupach na Facebooku czy innych mediach społecznościowych. Poszukiwanie pracy może zająć trochę czasu, ale nie warto się zrażać. Polecamy wyszukać Fundacji czy innych organizacji pozarządowych, które działają na rzecz aktywizacji osób z niepełnosprawnością.

Aneta Skrzypek
Aneta Skrzypek

Cześć, mam na Imię Aneta Skrzypek. W AOZ pracuję jako Specjalista ds. rekrutacji i promocji.

Oprócz kontaktu z ludźmi w rekrutacji lubię zaszyć się w biurze i co nieco napisać, czym chętnie dzielę się na naszym blogu.

Jestem osobą z niepełnosprawnością wzrokową, straciłam oko w wypadku, więc temat niepełnosprawności jest mi bliski i to jemu poświęcę najwięcej uwagi.